Haberler

28 Eki
'19

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Fizik Bölümü öğretim üyesi ve Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Direktörü ve Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ensititüsü Müdürü Prof. Dr. Hilmi Volkan Demir, 16 Eylül 2019 tarihinde Washington DC’de düzenlenen Optical Society (OSA) yıllık toplantısında Fellow olarak seçilmiştir.

1916 yılında kurulan ve misyonu Optik ve Fotonik alanlarında bilgi üretilmesini, uygulamasını ve arşivlenmesini ve bu bilgilerin dünya çapında yayılmasını sağlamak olan  OSA Topluluğu kendini “ Bilim insalarınlarını, mühendisleri, eğitimcileri, teknisyenleri ve iş adamlarını birleştirip eğiterek ve aynı zamanda teknik ve profesyonel gelişimi yayarak dünyaya optik ve fotonik alanlarında öncülük eden şampiyon” olarak tanımlamaktadır.

Prof. Demir’in Fellow payesine yükseltilmesi, kendisinin optik ve fotonik alanlarının ilerlemesine ayırt edici ve önemli katkılarını, özellikle yarı iletken, aydınlatma, nanokristal optoelektroniği ve nanofotonik konularının araştırma ve geliştirilmesinde öncülük eden ve süreklilik gösteren katkılarını tanımaktadır. Bu seçim için alandaki belirgin bilimsel ve teknolojik katkıları, önemli yayaınları ve patentleri, tekinik endüstriyel toplulupa liderlik ve küresel optik toplumuna hizmet gibi etmenler de göz önüne alınmıştır.

Her yıl OSA Fellow’u olarak seçilen kişilerin sayısı toplam üyelerin yüzde 0.5’ini geçmemektedir. Bu durumu, bu süreci yüksek derecede seçici ve rekabetçi kılmaktadır. 2020 sınıfı OSA Fellowları 2020 yılı boyunca OSA konferansları ve toplantılarında onulandırılacaklardır.
27 Eyl
'19
Doktora öğrencimiz Caner Odabaş 21.Otomatik Kontrol Ulusal Toplantısı (TOK 2019)'da "Zaman Gecikmeli Mekanik Sistemlerde Gözlemci Tabanlı Sürtünme Giderimi" başlıklı bildirisi ile En İyi Sözlü Bildiri Birincilik Ödülü'ne layık görülmüştür.28 Ağu
'19
Doktora öğrencimiz Polat Göktaş 2019 Leopold B. Felsen Elektromanyetikte Üstün Başarı ödülünü almaya hak kazanmıştır. EMC Türkiye ve Prof. Dr. Leopold B. Felsen Vakfı, Boston tarafından verilen Felsen Ödülü, 2007 yılından beri Elektromanyetik alanında araştırma yapan Türk araştırmacıların çalışmalarını teşvik etmek amacıyla verilmektedir.7 May
'19
2018-2019 bahar dönemi final sınav programına buradan ulaşabilirsiniz.

29 Mar
'19
Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ve IEEE Bilkent Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen 30. Lisansüstü Araştırma Konferansı (Graduate Research Conference), EE binasının zemin katındaki dersliklerde 22 Mart 2019 Cuma günü gerçekleştirildi. Gün boyunca süren bu organizasyonda, Bilkent EEE bölümü lisansüstü öğrencileri sözlü ve poster sunumları ile üzerinde çalıştıkları araştırma konularını ve projelerini paylaştılar.

Bu yıl toplam 12 oturumda gerçekleştirilen 57 adet sözlü sunum yapıldı. Yapılan bu oturumlarda, öğrenciler araştırmalarını anlatarak seyirciler tarafından gelen sorulara yanıt verdiler. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü kapsamındaki sinyal işleme, haberleşme, elektromanyetik, biyomedikal mühendisliği, elektronik, fotonik, kontrol, robotik, ağ bilimi ve nanoteknoloji gibi alanları içeren projeler katılımcılara sunuldu.

Poster sunumlarında ise katılımcılar toplam 45 farklı araştırma konusu hakkında bilgi sahibi olma şansı yakaladılar. Konferansta lisansüstü öğrencilerine ek olarak seçilmiş lisans öğrencileri tarafından gerçekleştirilen çeşitli demo/poster sunumları da yapılmıştır.

Resepsiyon ve ödül töreni ile sonuçlandırılan konferansta EEE bölümü tarafından 4 adet "en iyi sunum" ve 2 adet "en iyi poster" ödülleri seçilen katılımcı öğrencilere dağıtıldı. En iyi sunum ödüllerini Bahram Khalichi, Çağrı Göken, Ehzan Kazemivalipour ve İbrahim Kurban Özaslan alırken en iyi poster ödüllerini ise Büşra Tegin ve Mert Kalfa almıştır.

Konferans Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden Prof. Sinan Gezici tarafından düzenlenmiştir. Ayrıca EEE bölümü lisansüstü öğrencilerinden Aras Yurtman, Merve Begüm Terzi ve Ahmet Safa Öztürk ile birlikte the IEEE Bilkent Öğrenci Topluluğu üyesi lisans öğrencilerinden Abdulkadir Erol (CS/I), Yiğit Efe Erginbaş (EEE/II) ve Deniz Ulusel (CS/IV) konferansın organizasyonunda rol almıştır.

Organizasyon mühendislik ve bilim araştırmaları dünyası konusunda bilgi, paylaşım ve lisans öğrencileri için ise nadir rastlanan bir tecrübe sunarken katılımcıların çeşitli üniversitelerden katılan araştırmacılar ve Türkiye'deki üst kademe mühendislik şirketlerindeki profesyoneller ile birebir etkileşime girebileceği bir ortama sahiplik yapmıştır.


Etkinlik fotoğraflarına buradan ulaşılabilir.

11 Şub
'19

Doktora öğrencilerimizden Bahram Khalichi araştırma projesi olan "A Broadband Analysis of Multiscale Electromagnetics Problems Using Multilevel Fast Multipole Algorithm (MLFMA)" ile IEEE Antennas and Propagation Society (AP-S) topluluğu tarafından verilen 2018 Doktora Araştırması Ödülünü almaya hak kazandı.


Bahram Khalichi, araştırmalarını Bilkent Üniversitesinden Prof. Vakur B. Ertürk ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Özgür Ergül'ün danışmanlığı altında sürdürmektedir. Öne sürülen araştırma konusu, potansiyel tümlev denklemleri ile eksik-yapraklı çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemi (ÇSHÇY) kullanılarak çok ölçekli elektromanyetik problemlerinin geniş bantlı çözümlerine odaklanmaktadır.


Ödül Hakkında: IEEE Antennas and Propagation Society topluluğu doktora araştırma bursu Dr. Eugene F. Knoot'un hatırasını onurlandırmak için verilmektedir. Bu ödül ileri elektromanyetik alanında araştırma yapan doktora öğrencilerini teşvik etmek için verilen yüksek prestijli ve yoğun rekabet ile verilen bir ödüldür. Seçim komitesi tarafından her adayın araştırmaları, akademik kayıtları ve elektromanyetik alanına olabilecek potansiyel katkıları göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. Ödül kapsamında $2500 tutarında verilen bursa ek olarak IEEE Antennas and Propagation Magazine dergisinin eğitim kısmında ödül anonsu yapılacaktır.


6 Şub
'19
Lisansüstü erken başvuruları 26 Mart 2019 tarihine kadar online başvuru sistemi üzerinden yapılabilir.

Bölümümüzü yakından tanımak ve lisansüstü araştırmalarımız hakkında bilgi almak için için 22 Mart 2019 Cuma günü düzenleyeceğimiz Graduate Research Conference 2019 etkinliğimize davetlisiniz. Konferans programına buradan ulaşabilirsiniz.


Graduate Research Conference 2019
24 Ara
'18
2016 yılı lisans mezunlarımızdan Ali Devran Kara, "IEEE Conference on Decision and Control, 2018" toplantısında "Robustness to Incorrect System Models in Stochastic Control and Application to Data-Driven Learning" başlıklı bildirisiyle En İyi Bildiri Ödülünü kazandı.
19 Ara
'18
16 Aralık 2018'de "Bilkent Young Entrepreneurs Society" tarafından düzenlenen 12. Ankara Startup Zirvesindeki proje yarışmasında, bölümümüzün 4. sınıf öğrencisi Hürol Volkan Kaşıkaralar'ın da yer aldığı "mobilative® UYAZ: Görerek Otonom Uçuş Yapay Zekası" projesi, en inovatif proje olarak seçilmiştir ve ekip, "Bilkent Cyberpark Ofis Ödülü"nü kazanmıştır.
10 Ara
'18
2017 doktora mezunlarımızdan Dr. Sina Rezaei Aghdam, IEEE Türkiye 2018 Doktora Tezi Ödülünü kazanmıştır. Bu ödülü kazanan kişiler, yedi ayrı üniversiteden toplam 13 öğretim üyesinin oluşturduğu IEEE Türkiye Ödül Komitesi tarafından belirlenmiştir.

7 Ara
'18
2018-2019 Güz dönemi final sınavı takvimine buradan ulaşabilirsiniz.
Yıl Öncenin Haberlerini Görüntüle